Kaip apsisaugoti nuo nelegalaus stebėjimo?

Nors slapta klausytis ar filmuoti kitą asmenį mažų mažiausiai yra nemandagu ir prieštarauja visuomenėje priimtoms moralės normoms, net ir žinodami, kad slaptas šnipinėjimas daugeliu atveju taip pat yra ir neteisėtas, dalis vis tiek ryžtasi tuo užsiimti. Paradoksalu, bet kartais vien todėl, kad įsigyti šnipinėjimo įrangos ir ja naudotis yra labai paprasta.

NljdTeisė į privatų gyvenimą ir jo slaptumą apibrėžta civiliniame kodekse (daugiau informacijos: https://www.infolex.lt/ta/20799:str2.23), kur aiškiai nurodyta, kad ją pažeisti galima tik motyvuotu teismo sprendimu. Nors JT vaiko teisių konvencija garantuoja asmeninį gyvenimą ir privatumą net ir vaikams, yra tėvų, besikišančių į vaiko gyvenimą gerokai per daug. Jie mano, kad turi teisę žinoti viską, kuo užsiima jų nepilnametis vaikas, ypač paauglys, todėl prisidengdami vaiko saugumu šią vaiko laisvę apriboja, jo kambaryje įrengdami slaptą pasiklausymo įrangą. Kai trūksta pasitikėjimo vienas kitu, šnipinėjami ne tik vaikai, bet ir sutuoktiniai, mylimieji ar kambariokai. Na, ir, žinoma, nepamirškime darbuotojų šnipinėjimo, kas tam tikrais atvejais gali būti ir pateisinama, bent jau morališkai. Pavyzdžiui, jei darbdavys įtaria, kad kažkas iš jo pavaldinių daro nusikalstamą veiką – vagia, seksualiai priekabiauja prie kitų darbuotojų ar perduoda konfidencialią informaciją tretiesiems asmenims. Žinoma, pasitaiko, kai stebėjimas atliekamas ir be rimtos priežasties, pavyzdžiui, dėl nesveiko noro kontroliuoti. Turbūt niekur nėra taip paprasta įrengti nepastebimą pasiklausymo ar net filmavimo techniką, kaip darbo vietoje – tai paprastai daroma kompiuterinėje ar biuro technikoje.

Deja, plika akimi šnipinėjimo įrangą pastebėti yra dažniausiai neįmanoma, ypač jei ji nėra visai mėgėjiška. Ji gali būti įmontuota net rozetėse ar kituose įprastai atrodančiuose daiktuose, nesukeliančiuose jokio įtarimo, todėl jai aptikti prireiks rimtos įrangos. Pavyzdžiui, pasitarnauti galėtų būtent šnipinėjimo įrangos aptikimui sukurtas nelinijinis detektorius nljd (daugiau informacijos: https://www.selcomsecurity.com/en/products/data-leakage-channels-detection/itemlist/category/51-nljd-non-linear-junction-detectors). Jis ypatingas tuo, kad jo pagalba galima identifikuoti netgi neįjungtus, taigi tuo metu informacijos neperduodančius, sekimo prietaisus.

Gražina

Gražina paskelbė 702 publikacijas

Įrašų navigacija


Komentarai

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>