Asmens bankrotas – būdas išbristi iš skolų liūno

Gyvenime susiklosto daug įvairių situacijų, kurios priverčia priimti ne itin apgalvotus finansinius sprendimus. Kartais finansinė situacija tampa tokia prasta, kad asmens bankrotas yra vienintele išeitimi. Žinoma, tai nėra itin lengvas kelias, o procesas trunka ne vienerius metus, tačiau susidūrus su rimtais finansiniais sunkumais bankrotas gali būti vienintelė viltis atkurti savo mokumą ir atgauti finansinę laisvę.

Kas yra asmens bankrotas?

Iš esmės, asmens bankrotas yra teisinis procesas, kurį detaliai reglamentuoja įstatymai ir kiti teisės aktai. Deja, su juo nesusidūrus galima susidaryti visiškai klaidingą įspūdį. Juolab, visuomenėje asmens bankrotas vis dar dažnai painiojamas su juridinių asmenų bankrotu, apipintas įvairiais nepagrįstais mitais.

Nereikėtų galvoti, kad asmeninis bankrotas yra paprasčiausias skolų nurašymas – norint bankrutuoti, teks įdėti nemažai pastangų. Šis procesas vyksta teisminiu keliu, o sprendimą priima teismas, tad pagudrauti ir išlošti procese daugiau nei priklauso tikrai nepavyks.

Žinoma, bankrutuoti gali padėti tokią paslaugą siūlančios įmonės ir jų paslaugomis kartais tikrai verta pasinaudoti. Bene daugiausiai iššūkių bankroto siekiantiems asmenims sukelia kreditorių paieška ir skolas pagrindžiančių dokumentų suradimas ar paruošimas, o teisininkų pagalba šiame procese gali labai praversti.

Nuo ko prasideda asmens bankrotas?

Siekiant bankroto, vienas pirmųjų darbų yra dokumentų surinkimas. Vis dėlto bankrutuoti gali ne visi, todėl būtina suskaičiuoti, kokią sumą sudaro turimi finansiniai įsipareigojimai, gauti juos pagrindžiančius dokumentus. Taip pat reikia informuoti kreditorius, kad planuojamas asmens bankrotas. Taip jiems suteikiama galimybė pareikšti savo reikalavimus, suteikiamas įspėjimo terminas.

Įspėjimo terminui suėjus ir surinkus dokumentus, galima kreiptis į teismą su prašymų iškelti fizinio asmens bankroto bylą. Teismas išnagrinės visus pateiktus dokumentus, skolas ir jų aplinkybes ir priims sprendimą. Verta žinoti, kad teismai ne visada nusprendžia iškelti bankroto bylą – kartais ne visi skoliniai įsipareigojimai gali būti pripažinti arba gali trūkti faktines aplinkybes pagrindžiančių duomenų.

Kaip vyksta asmens bankroto procesas?

Iškėlus bylą, pradedamas jos nagrinėjimas, įtraukiami kreditoriai, bankroto administratorius – jis dalyvaus visame procese ir prižiūrės, ar bankroto siekiantis asmuo sąžiningai vykdo savo įsipareigojimus. Teisminio nagrinėjimo metu yra tikrinama visa informacija, apskaičiuojamas skolos dydis ir parengiamas mokumo atkūrimo planas.

Bankroto siekiantis asmuo turi laikytis mokumo atkūrimo plano. Jame numatomos būtinosios išlaidos, kurias asmuo gali naudoti savo reikmėms. Visa kita pajamų dalis yra paskirstoma kreditoriams pagal jų eilę – už tai atsakingas bankroto administratorius. Asmens bankrotas yra galimas tik sėkmingai ir sąžiningai įvykdžius mokumo atkūrimo planą – dėl to sprendžia teismas. Asmenį pripažinus bankrutavusiu, likusios skolos yra nurašomos ir atkuriamas jo mokumas. Paprastai visas procesas trunka kiek daugiau nei trejus metus, tačiau atskirais atvejais gali užsitęsti ir ilgiau.

Gražina

Gražina paskelbė 702 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>